Site Overlay

Bonsaje u nás? Proč ne!


Také u našich českých domovů můžeme pěstovat bonsaje, sakury a lekníny v jezírkách s kapry koi, procházet se kolem vodní plochy z písku, odpočívat ve stylových zahradních altánech. Zkrátka přinést si domů kousek Japonska. Pokud nemáme dostatek místa nebo by taková rozsáhlejší japonská zahrada „nezapadala“ do okolí, není vše ztraceno. Můžeme si vytvořit klidně jen japonský zahradní koutek, předzahrádku nebo terasu. Záleží jen na našem vkusu, prostorových a finančních možnostech.

zahrada 1

Japonské zahrady vznikají dnes po celém světě. Jsou nejen krásné, mají také jasnou kompozici. Návštěvníkům poskytují klid a harmonii. Ty nejlepší jsou skutečnými uměleckými díly, kde každý detail má svůj význam. Mistři jsou v tomto oboru samozřejmě japonští zahradní umělci. Základní styl přebrali od Číňanů a „pilují“ ho k dokonalosti již od 6. století! K největšímu rozvoji došlo ve středověku. Tvůrci začali tenkrát tyto zahrady rozdělovat podle toho, kdo v nich tráví čas, do několika skupin. Každá slouží k určitému účelu. Základních skupin je pět. Parková, rezidenční, čajová, meditační a suchá.

Než začneme takovou zahradu tvořit, měli bychom znát základní charakteristické rostliny a prvky, které by v ní neměly chybět. A velkou zahradu svěřit raději do rukou zkušených architektů a zahradníků. Také u nás najdeme firmy, které si s tímto úkolem dobře poradí.

zahrada 2

Co se týká rostlin, nedoporučují zde japonští mistři příliš pestrých barev. Podle jejich názoru přílišná barevnost působí v zahradách disharmonicky až chaoticky. Co a kam tedy sázet?

  • na záhony a podél cestiček – azalky, sakury, javory a bambus

  • do nádob i na záhony – bonsaje

  • do jezírek a rybníčků – lekníny a kosatce

Voda, písek a kámen – na tyto prvky nesmíme v japonské zahradě zapomínat a vhodně je zde používat. Pokud nemáme dost místa nebo vodu na rybníčky, jezírka, vodopády a potůčky, vytvoříme zahradu suchou. Vodní prvky zde nahradí správně upravený písek a štěrk, které symbolizují vodní hladinu. Kameny zase představují vodopády a hory, používají se na cestičky i do záhonů. Tam, kde je se buduje rozsáhlejší zahrada, by neměly chybět můstky nad vodou, lavičky a altánky.