UBER
Tato firma funguje jako taxi, ale ne jen tak ledajaké. Díky mobilní aplikaci se snadno zaregistrujete, zadáte cíl a čekáte, až si pro vás řidič přijede. Na místě vyzvednutí si můžete zkontrolovat, zda je to opravdu váš Uber,a pak už jen spokojeně jedete. Platba je možná jak v hotovosti, tak platební kartou. Po jízdě můžete řidiče ohodnotit. Výhodná je také cena, která se liší od klasických taxi. U nás v České republice se dá jezdit tímto způsobem pouze v Praze a Brně.
AIRBNB
Máte v plánu vyrazit do zahraničí, ale říkáte si, že nemáte tolik peněz na ubytování? Nevadí! Můžete si totiž pronajmout byt či pokoj od lidí, kteří ho mají volný. Funguje to tak, že zadáte, kde byste chtěli bydlet, a web vám najde volná místa. U nich jsou profily hostitelů a všechny potřebné informace, jako je například částka. Nemusíte se bát, uživatelé jsou prověření a jsou zde k přečtení i recenze, které vám napoví, zda si ubytování rezervovat, či se mu raději vyhnout.
BLIPPAR
Mobilní aplikace se zaměřením na interaktivní zábavu všude kolem vás. Přidržením telefonu nad určitou věcí se můžete dozvědět spoustu informací, nebo si zahrát hry na dané téma. Například, když před mobilní fotoaparát postavíte kečup, ukáže vám jeho nutriční hodnoty a recepty, které se dají vytvořit. Při prohlížení budov se dozvíte něco o historii, což chce tato společnost v budoucnu využít při návštěvách památek, díky čemu si pak nebudete muset platit průvodce, protože ve vašem zařízení budete mít audio nahrávku. Novinkou je také orientace v prostoru obchodních center, kdy zadáte konkrétní obchod, který chcete navštívit, a Blippar už vás navede nejen tam, ale dokonce i k výrobku, který si chcete koupit.
COURSERA
Školství v trochu jiném kabátu. Forma online vzdělávání je v Čechách téměř neznámá, přesto ale existuje (i když se v naší zemi příliš nevyužívá). Studujete kdy chcete, odkud chcete, co chcete a neplatíte za to ani korunu! Zní to neuvěřitelně, že? Tato firma se spojila se světově známými školami, jako je Yale nebo The University of Edinburgh. Stačí si vybrat obor, který chcete studovat – zdraví, skládání hudby, humanitní vědy, nebo třeba superhrdinové. Neděláte to ale jen tak pro zábavu. Studium trvá určitou dobu (například 6 týdnů), kdy sledujete online přednášky a vyplňujete testy. K tomu slouží ověřování, které je zajištěno vytipováním stylu psaní, vyfotografováním se z webkamery a následné srovnání s portrétem z dokladu a napsání ověřovací věty, kterou si student zvolí. Po dosažení kurzu získáte zpoplatněný certifikát o absolvování od školy, která kurz zpřístupnila, ale také od samotného Coursera. Kromě kurzů zdarma jsou zde i zpeněžené specializace. Přesto však stále převládá studium bez poplatku.
Doufejme, že se tyto firmy dostanou do širšího povědomí, protože jejich nápad a využití je až neuvěřitelné.