Nízkonákladová výroba je záležitostí, kterou si přeje realizovat každý výrobce. Chce co nejlevněji vyrobit a co nejdráže prodat. Takový je zákon trhu. Běžným postupem je tedy najímat si levnou pracovní sílu, pořizovat si stroje, které nahradí lidskou práci…
Velmi oblíbeným způsobem, jak ušetřit na výrobě byl dodnes způsob, kdy velké renomované společnosti zadávali své zakázky či jejich části do zahraničních továren v rozvojových zemí, kde zaměstnanci jsou spíše otroky za mizivou mzdu i šestnáct hodin denně, včetně dětí, které zde dřou taktéž za mizivou mzdu v nuzných podmínkách. Ano, to je postup minulosti, bohužel do určité míry i současnosti. Takové továrny se nacházejí často v Asijských zemích. Podmínky hygienické i bezpečnostní v nich jsou tragické až mizivé. A my potom přijdeme do obchodu a kalhoty, které byly vyrobeny za cenu desetikorunové hodnoty, si kupujeme za tisíce.
Naštěstí s postupem kvality techniky a pokroku v různých oblastech se i toto začíná měnit. Firmy začínají koukat na to, kde a za jakých podmínek jsou jejich výrobky či jejich součástky vyráběny. Používají více a více strojní výrobu a moderní techniku, jako je tisk 3D. Ten pomáhá rozvíjet nízkonákladovou moderní výrobu, při které není shazována lidská důstojnost až na samotné dno. A jak se ukazuje, navzdory vysokým pořizovacím nákladům, se tato výroba vyplatí výrobcům mnohokrát víc, než dřívější zneužívání lidské důstojnosti.
Moderní technika tisku umožňuje přesnější a preciznější výrobu produktu, kdy jsou všechny zadané produkty na chlup stejné, ve stejné kvalitě a se stejnou nízkou výrobní cenou. Věřím, že s postupem modernizace výrobních podniků se bude stále víc upouštět od otrocké práce a přecházet na tuto moderní techniku výroby, bez zneužívání dětské práce a podobně. Moderní 3D tiskárny dokážou doslova zázraky, o kterých se nám ani nesnilo.